Dzis jest :
Chorwacja Chorwacja

Chorwacja - Zaostrog

Odwiedziny ogółem: 6601 Unikalne: 4353
Dzisiaj: 9
Wczoraj: 7
Online: 1

Chorwacja - Zaostrog to miejscowosć turystyczna Riwiery Makarskiejzaostrog plaza oddalona od Makarskiej o około 35 kilometrów.Pierwsza wzmianka o Zaostrogu pojawia się w roku 1419,choć slady ręki ludzkiej na tych obszarach pochodza jeszcze z czasów prahistorycznych,o czym swiadczy między innymi granitowa żarna ręczna z wczesnej epoki kamienia,znaleziona w r. 1953 na Viterze,górze nad Zaostrogiem.Miejscowosć ta była zamieszkana przez Ilirów,co dokumentuja liczne nekropolie. W czasach starorzymskich w Zaostrogu toczyło się bogate życie kulturalne,o czym swiadcza liczne zabytki starożytne,szczególnie te z kamienia: relief tancerza i flecisty w ilirijskim stroju ludowym,relief boga Mitry oraz dwa nagrobne pomniki.

Po przybyciu Chorwatów w VII w. osiedle otrzymuje słowiańską nazwę Ostrog,o którym w roku 950 wspomina cesarz bizantyński Konstantyn,wyliczajac cztery grody fortyfikacyjne Paganii Księstwa Neretwańskiego(Mokrun,Berulia,Ostrog,Labinetza). Sredniowieczny Ostrog(twierdza) znajdował się wysoko na górze pod szczytem Mali Viter.Pózniej,na północnej częsci tych terenów,pod góra Sapasnik oraz na północnym zachodzie od Porfigogeneta rozwinęło się nowe osiedle zwane Zaostrog. W wieku XV włascicielami Zaostrogu byli chorwaccy szlachcice - bracia Vlatkovicowie-Jurjeviciowie,posiadajacy na Viterze twierdzę,o czym swiadcza ruiny starej twierdzy wsród których wyróżnia się kamienny próg reliefu ręki.

W XVIIw. ludnosć Zaostrogu zaczyna przesiedlać się w kierunku wybrzeża,co kończy się rokiem 1962,kiedy wszyscy mieszkańcy osiedlili się nad samym morzem.W starej miekscowosci znajduja się trzy koscioły: stary kosciół gotycki sw.Barbary z cmentarzem w częsci antycznej,kosciółek sw.Rocha z XVII w. i nowy kosciół sw.Barbary z 1872r. Oprócz tych kosciołów sa tu też trzy kaplice: sw.Antoniego we wsi(1893),NMP na Kucinach(1911) oraz sw.Eliasza na Prosiku(1894). Największym i najważniejszym zabytkiem kulturowym na tych terenach jest klasztor Frańciszkański NMP.Uważa się,że klasztor został założony w XIVw. przez zakonników zwanych "pustelnikami sw.Augustyna", którzy po upadku Bosni w r. 1463 opuscili go i wycofali się na wyspy. Do opuszczonego klasztoru w roku 1468 wprowadzili się franciszkanie z prowinicji Bosnia Srebrena,działajac w nim do dzisiaj. Franciszkanie na tyle podniesli poziom klasztoru w trudnych czasach pod rzadami tureckimi,że w roku 1640 w sprawodzdaniu generalnego wizytatora został on ogłoszony najładniejszym ze wszystkich klasztorów na obszarze wielkiej prowincji. Jednym z najbardziej znaczących zabytków,odzwierciedlajacy poziom klasztoru,jest kamienny napis w języku i pismie chorwackim z 1589r.,znajdujacy się nad główna brama koscioła.

zaostrog plaza Klasztor w Zaostrogu był w tym czasie bardzo znana swiatynia,która znalazła się na liscie swiatyń NMP na całym świecie.Klasztor odgrywał duża rolę kształcaca.Ponad pięćset lata działała w nim szkoła dla księży. Jeszcze za czasów rządów tureckich w roku 1640 działała w nim szkoła podstawowa i humanistyczna,pózniej zas liceum w którym uczono filozofii i teologii. Klasztor posiada bogata biblioteczkę z około 20 tysiacami ksiażek i archiwum.Między licznymi działaczami chorwackimi z zakresu kultury i historii mieszkał tu i pracował jeden z najbardziej znanych - -o.franciszkanin Andrija Kacic Miosic,poeta,literat i filozof chorwacki,ur. w Briscie w roku 1704 - zmarły w Zaostrogu w roku 1760,oraz o.franciszkanin Ivan Despot(1866), chorwacki pisarz i poeta.A. Kacic Miosic -"Starzec Milovan",jak sam siebie nazywał,w Zaostrogu ukończył szkołę,wstapił do zakonu franciszkanów,napisał wszystkie swoje dzieła literackie,tutaj też zmarł i został pochowany w klasztorze. Klasztor w Zaostrogu często zwany jest "klasztorem Kacica".W klasztorze istnieje też stała galeria obrazów jednego z najbardziej znanych żyjących malarzy chorwackich Mladena Veży,ur. w Briscie w roku 1916.

Na terenie muzeum klasztoru znajduja się także zbiory etnograficzne,meble i narzędzia chłopskie oraz chorwackie stroje ludowe.Zbiory zostały wpisane do rejestru ruchomych zbytków kultury pod ochrona państwa. W ogrodzie klasztoru istnieje ogród botaniczny,liczący ponad 25 roslin,wsród których wyróżnia się:siedem rodzajów mimoz,pięć rodzajów palm i klonów,cztery rodzaje eukaliptusów, chińskie drzewo bonbon,chińska czerwona porzeczka i inne.

Dojazd z Polski(Poznań)

Trasa która jechalismy :chorwacja dojazd

Poznań - > Boboszów -> Olomunec - > Brno - > Wiedeń - > Graz -> Maribor -> Split -> Zaostrog Trasa dosć przyjemna...o ile nie trafi się na korki.Najgorze to oczywiscie przebrnać przez "swietne" pozbawione dziur polskie drogi (Wrocław - Tragedia).Pózniej już leci.Czechy-poczatek nieciekawy(szczególnie jadąc pierwszy raz i w nocy,trudno się doczytać ich małych oznaczeń na tablicach,można troche pobłądzić)Na najbliższej stacji trzeba się zaopatrzyć w winietke która starczy na droge powrotna,w przeciwieństwie do winiety w Austri, której warznosc to tylko 10 dni(no chyba że ktoś wybiera się na krótki okres do CHR).Cena winiety w Austri w 2005 - 7,20 Euro. Przejazd przez Austrie przyjemny,oczywiście prawie cały czas autostrada więc dla zwolenników podziwiana widoków w czasie jazdy nie polecam. Lekkie korki w Wiedniu jeśli trafi się na pore kiedy wszyscy pędza do pracy(My byliśmy w Wiedniu ok 7 i już było troche ciasno). Pózniej Słowenia - trasa niezbyt przyjemna,kręta dosć wazka.Widoczki za to piękne....no i wjazd do Chorwacji tutaj już cud miód. Od Zagrzebia do Splitu autostrada(płatna za cały ten odcinek - ok 160 kun tj. jakies 100 PLN ).Po drodze widoki niesamowite,mnóstwo dziewiczych terenów,górki,jeziorka... tunele.Dwa najdłuższe (ponad 5 km) jeszcze nie dokończone - Sv.Rok i Mala Kapela.Z trzech pasów zwęrzenie do jednego przez co w drodze powrotnej jadac sobote,trafilismy na ponad 24 km korek...Jazda cały czas pod górke w korku - 30km przez 3 godziny....Nie polecam zatem wyjazdów w weekendy.W drodze do Zaostrogu luzno - jechalismy w srode. Od Splitu jedzie się magistrala która biegnie cały czas wzdłuż Adriatyku,droga dość kręta i dwukierunkowa...ale nie ma się co spieszyć tylko podziwiać piękne widoki...Co jakis czas punkty widokowe można stanąć porobić zdjęcia...wykapać się.Po 80 km od Splitu....Zaostrog.

MAPKI

Chorwacja Zaostrog

Telefony

++00385 21 Numer kierunkowy do Chorwacji i Gradacu 92 POLICJA 93 STRAŻ POŻARNA 94 POGOTOWIE RATUNKOWE 987 POMOC DROGOWA

Galerie - Muzea

klasztorStała ekspozycja obrazów,galeria jednego z najbardziej znanych współczesnych malarzy chorwackich Mladeny Vezy (ur. w Briscie,1916) w klasztorze Frańciszkańskim w Zaostrogu.) Muzeum w klasztorze Frańciszkańskim w Zaostrogu z XVw.

Sport

Można korzystać z pobliskich kortów tenisowych oraz trzech kortów tenisowych obok hotelu "Laguna" w Gradacu posiadających oświetlenie; wynajmu rowerów i skuterów,sprzętu do sportów wodnych.

Wycieczki

Hvar Całodobowe wycieczki statkami na wyspy Brac,Hvar,Korcula oraz półwysep Peljesac,całodobowe wycieczki do Dubrownika,Makarskiej,Splitu,Mdugorja - Mostaru ,na wodospady rzeki Krka,rafting na rzece Cetina.Obowiazkowo moim zdaniem nazleży będac w Zaostrogu wybrać się do Dubrownika.Poniżej linki do fotek z naszych wycieczek. 10 dni pobytu nie starczyło żeby zobaczyć wszystko...

Hvar-(Sucuraj)

Zaostrog

Dubrownik

Masyw górski Biokovo

makarska Obszar masywu górskiego Biokovo wraz z najwyższym szczytem w Chorwacji(1762m)to chroniony park natury,oferujący wiele możliwości dla spacerowiczów oraz uprawiajacych turystykę górska. Nieopodal znajduje się stara wioska w Zaostrogu wraz z kosciołem sw.Barbary z XV w. , Gornji Drvenik z licznymi zabytkami historycznymi,ruinami starych osiedli,obecnie odnawianymi,oraz z ruinami starej wieży z XVIIw.,w pobliżu której znajduje się kościół sw.Jerzego.We wsi Gornja Podaca,znajdują się resztki starego osiedla wraz z jednym z najstarszych kościołów romańskich - kosciołem św.Jana z XIw. Powyżej Bristu wznosi się kosciół sw.Małgorzaty z XVw. oraz dom rodzinny o.franciszkanina A.Kacica-Miosica,jednego z najbardziej znanych poetów chorwackich(1704-1706), a także Paskal powyżej Gradacu oraz inne tereny obfitujace w zabytki kulturalno-historyczne.Można też udać się na zorganizowana wycieczkę na Biokovo wraz z przewodnikiem,szlakami alpinistycznymi oraz speleologicznymi,uczestniczyć w programach polowania na zwierzynę(kozice i muflony) za pośrednictwem agencji "Biokovo activ holiday", tel 616-974"

zaostrog panorama
Hvar-galeria zaostrog-galeria dubrownik - galeria